Vyhledat

 

/u

Aktuality

Otázky stále stejné


18.12.2015

A tak nezbývá, než stejně odpovídat.

SVDS vítá zájem medií o problematiku výkupu a zpracování druhotných surovin, ale jen takový, který je objektivní. Dnes jsme poskytli info o dopadech některých "moudrých" vyhlášek na podnikání našich členů. Doufejme, že to, co spatří světlo světa, bude mít hlavu a patu.

Neodpustil jsem si k stanovisku našich členů přidat několik svých poznámek.

Pane redaktore, k Vašim otázkám:

  • Kolik výkupen kovového odpadu požádalo od účinnosti nového zákonu o vyhlášení insolvence? 
  • Jaký to může mít dopad na zaměstnanost?
  • Jak hodnotíte z vašeho pohledu celkový vliv poslední novely zákonu?
  • Budete se zabývat případným odškodněním krachujících podnikatelů z odpadového sektoru?

lze říci asi toto:

Když nabyla platnost vyhláška, nastal velký cirkus, a tehdy jsem apeloval na naše členy, že důsledky nelze hodnotit bezprostředně, ale až po nějaké době. Tehdy jsem si myslel, že tou dobou mohou být cca 3 měsíce. Dnes vím, že to není pravda a vůbec to nelze zobecnit, protože působí řada faktorů, které si prostě uvědomíme, až začnou působit.

MŽP pustilo do světa něco, co bylo splácané na koleně a samo nevědělo, co vlastně spustilo. O tom svědčí řada důkazů. Že spustilo něco, aniž by mělo dopředu vypracovaný metodický pokyn, což je zásadní předpoklad a známka toho, že ministr ví, co vůbec dělá, tak to snad ani nemusíme prokazovat, protože to prokázal hned v začátku vedoucí oddělení Ing. Kůs. Jenomže ono to má pokračování. Dnes se dozvídáme věci nevídané, a sice přiznání, že MŽP pochybilo a dokonce to máme černé na bílém od odvolacího orgánu proti udělení pokuty, kterým není nikdo jiný, než samotné MŽP. Že to není legrace, spíše smutný humor o úpadku právního vědomí, tak o tom není třeba polemizovat. S potěšením jsem se díval na pana Brabce, jak v záři TV kamer si užíval hvězdnou chvíli a aniž by si ponechal pověstná "zpětná vrátka", když sděloval národu radostnou zvěst z Paříže, jak se přihlásil k plnění něčeho, o čem vlastně tak moc neví, stejně jako mnozí další. Trochu mi to připomnělo ty oslavné zvěsti, jak omezení výkupu za hotové zamezilo krádežím a vůbec. Myslím, že Disraeli a jeho slavné rčení o statistice, slavilo své z mrtvých vstání. Dobrá, to je politika, a ta snese i větší blbosti, ale teď se vraťme na zem.

SVDS se stal členem EuRIC a před několika týdny se zástupci SVDS účastnili jednání EuRIC v Bruselu. Ano, i tam se probírala možnost omezení výkupu za hotové, ovšem nedospělo se k jednoznačnému závěru, některé společnosti či zástupci národních organizací byli pro, jiní proti. Ale na čem se shodli všichni účastníci z 20 zemí EU bylo, že omezení plateb v hotovosti neřeší a nikdy nemůže vyřešit krádeže. Pokud se týká názoru účasti za ČR, pak zástupci SVDS se s názorem, že omezení vyplácení v hotovosti krádeže neřeší, plně ztotožnili. 

Vaše otázky, pane redaktore, jsou jednoduché a bylo by možné odpovědět stejně, ale ono to není zase tak moc jednoduché. Chcete – li ukončit provozování podnikání, pak narazíte na řadu problémů. Pokud jste se choval disciplinovaně a plnil požadavky pro provoz výkupny, pak jste se nutně zadlužil a to proč?  Tak na to Vám dá odpověď zákon o odpadech. Na řadu nutných investic si museli vzít ti, kteří podnikají v segmentu výkupu a zpracování úvěry. Museli nakoupit technologie, upravit pozemky a mnoho dalšího. Museli, protože jinak by nemohli podnikat. "Zelené hlavy" jistě v dobrém úmyslu nastavili pomyslnou laťku, ale stejně jako mnozí „dobroserové“, nedomysleli to dál, než za humna svých úřednických židliček. Takže ano, dokonce na v tomto roce konaném našem shromáždění jsme představili, ve spolupráci s odbornou firmou na problematiku zmařených investic, jak v případě potřeby budeme postupovat. Ano, budou, pokud nebude vyhnutí, následovat žaloby na stát. Na ten stát, který na 22 000 podpisů reaguje tak, že premiér vyřízení postoupí MŽP. A že to bylo vyřízeno prakticky "nijak", to nepřekvapí. Jestli to bylo šťastné rozhodnutí premiéra či ne, tak o tom ještě bude debata. Je však s podivem, že media nemají zájem o ty, kteří nejvíce na těchto zázračných opatřeních MŽP prodělali?  A ku podivu, nejsou to výkupny, ale „jen“ běžní občané, kteří dnes mají státem nadirigováno, jak smí či nesmí za svůj majetek, požadovat náhradu. I to by šlo pochopit, s notnou dávkou porozumění pro amatéry, kteří nerespektují Listinu práv a svobod  a další, ale když na tento zrůdný nesmysl nereaguje příslušný orgán Senátu, který by měl dohlížet na zákonodárné procesy, či reaguje pouze tak, aby, nedej bože, se někoho vyvoleného nedotknul, pak je zřejmě opravdu něco shnilého ve státě českém. 

Bezhotovost se některých výkupen dramaticky dotkla, ale to není ten hlavní problém a rozhodně to není argument pro vážnou situaci v celém segmentu výkupu kovových druhotných surovin. Tím hlavním problémem, který se dotknul nejen segmentu kovového šrotu, ale i ocelářského průmyslu je dramatický pokles cen oceli a kovového šrotu vůbec a to nejen v ČR, ale v celé Evropě. Příčinou je levná ocel z Číny a její hrozivé zásoby, které potřebuje někam prodat a to i za cenu dumpingových cen. Čína dnes má přebytečných 350 mio. tun oceli a celá Evropa spotřebuje za rok 150 mio tun oceli. Jen v Německu spadla výroba oceli v siemens –martinských pecí na 30%. Na jednání EuRIC v Bruselu, kterého se zástupci SVDS účastnili, ten problém zazněl zcela jasně. Jestliže Číně bude od 1. 1. 2016 přiznán statut tržní ekonomiky, čímž by měla stejné podmínky jako státy EU, nebude možné proti ní, v rámci dovozu ocele, vyhlásit sankce, ani  antidumpingová opatřeni. Ministr Brabec měl jen štěstí, že se svou vyhláškou přišel v době, kdy problémy na trhu s ocelí začaly eskalovat. Nakonec stačí se podívat na ceny, nabízené ve výkupnách za kovový šrot. Možná, že si zájemci všimnou, že v některých případech cena za vykoupený papír převyšuje cenu kovového šrotu.

A že poklesly krádeže? Samozřejmě, protože i ten zloděj uvažuje „tržně“. Zbýva jen odpovědět na otázku, kterým směrem se ubere zájem těchto lidí, aby se jim tento způsob "podnikání" vyplatil?

V Praze dne 18. 12. 2015

Petr Miller 

 

 

Inzerce - nabídka

CODET trade s.r.o. - špičková třídící technika.

Neuenhauser technika pro životní prostředí Stroje pro zpracování šrotu drtiče ...

celý článek


 

MISTRA s.r.o. - Výroba strojů pro zpracování kovového odpadu

Firma MISTRA s.r.o. se již přes 30 let zabývá vývojem, výrobou a dodáním ...

celý článek


 

Plné pneumatiky Trelleborg Excavator

Plné pneumatiky Trelleborg Excavator byly navrženy zejména pro využití v oblasti ...

celý článek


 

Dva náměty jak lze výrazně ušetřit

Vedoucí projektů SVDS představuje dva náměty

celý článek


 
Inzerce - poptávka
EuRIC
EFR
EFR
 
 

© Web4ce s.r.o. 2015 | Provozováno na CMS E4E | Mapa webu

Vyhledat