Vyhledat

 

/u

Aktuality

Glosa 13. 10. 2015


13.10.2015

Naši kolegové to nemají na Slovensku lehké, ale aspoň se občas pobaví

Nikoliv „stretnutie“, spíše školení k novému slovenskému zákonu o odpadech, který má platit od 1. 1. 2016

Na  Barónku jsme dorazili s 15 minutovým zpožděním, jehož příčinou byl hlavolam, jak se v Brně dostat na dálnici, vedoucí na Slovensko. U Kika jsme vyzvedli kolegu Ševčíka s ulehčením, že Brňák nás bezpečně z toho dopravního guláše vyvede.

Kolegové z ANSDS školení k novému zákonu připravili pečlivě a k dispozici pro každého účastníka byla složka obsahující mimo jiné nový zákon o odpadech s komentářem ke každému paragrafu a další složka s vyhláškami, které zákon upřesňují. Byl jsem na akci ANSDS již několikrát, ale taková účast mne překvapila. V sále bylo více než 200 osob prakticky z celého Slovenska, které zajímal výklad a komentář k novému zákonu. Paní Katarina Špačková velmi podrobně a fundovaně každý paragraf, který se dotýkal výkupu rozebrala a vysvětlila. To trvalo téměř dvě hodiny. Obrovská osvětová práce. Jenomže…..každá poctivá práce je většinou po zásluze potrestaná…….

Po skončení jejího exposé se dostavil generální ředitel odboru odpadů ministerstva životního prostředí (zřejmě mají více ředitelů na tomto odboru a tak bylo třeba pro odlišení jmenovat toho, který je důležitější než ti druzí, tedy generálního), který presentoval pohled ministerstva na nový zákon. Potud by bylo vše v pořádku, zákon byl schválen již před několika měsíci, proběhla k němu diskuse ze strany těch, kterých se to týká zejména a na jejichž zbloudilé názory samozřejmě z vrchnosti nikdo nebral zřetel. Nakonec více než 200 pozměňovacích návrhů, to je i na otrlé ministerské úředníky nad jejich síly a hlavně to není v souladu s výší jejich měsíčního odměňování. Ti, kterých se to týká, se ukázněně připravovali na nejhorší, media jako obvykle mlela, co jim ministerstvo nakukalo. A ejhle, „tu máš čerte kropáček“, jak by řekla moje babička a to, co následovalo se dá označit jako šok, nikoliv pro nás, neboť my jsme už předstíráním spolupráce s ministerstvem vytrénovaní, ale pro Slováky – šrotaře a zejména pro členy výboru ANSDS. Milý pan generální mezi řečí utrousil, že včera večer zjistili, že v textu zákona se chybička vloudila, což, jak pravil, se dá jistě pochopit při takovém množství pozměňovacích návrhů. Ona drobná chybička má za následek opět jen drobnost a to, že platby v hotovosti pokračují dále stejně jako platby fyzickým osobám a s tím že i nelze uvést do života ani srážkovou daň ve výši 19%, kterou měl odvádět výkupce z každé realizované transakce. Po několikerém ujištění, že se nejedná o přeslech či nepochopení, musím říci, že následný údiv představitelů ANSDS, kteří toto setkání připravovali a vytiskli řadu doprovodných materiálů, byl nelíčený. Ono asi nikomu nepřidá, když dvě hodiny se zabýváte výkladem něčeho, co platilo, ale ještě v průběhu Vašeho výkladu to platit přestalo a vy se o tom dozvíte tak říkajíc „ex post“

Říká se, že nic člověka nepotěší tak jako neštěstí druhého i když v tomto případě to asi nesedí. Kocourkov je slabý odvar. Navíc argumentace jak se došlo k tomu, že v zákoně je chyba, potvrzená analýzou tři nezávislých odborných pracovišť a ujištění, že ani pan ministr to ještě neví, protože se mu to ještě nestačilo říci. No pomiňme, z mého hlediska, nedopatření, že ministerstvo vypouští do světa na veřejném fóru informaci, kterou ještě ministr nemá a která dělá z ministerstva a legislativců právní bulíky, samozřejmě včetně minstra, byť je to z úst přímo generálního ředitele. Co však je nutné ocenit je skutečnost, že na rozdíl od našich šmudlů se k chybě dokážou veřejně přiznat a nezatloukají a nezatloukají, jak tomu bylo v našem případě, kdy jsme napadli, že naše ministerstvo k vydání vyhlášky o bezhotovosti nemělo zmocnění. Mimochodem na tom postoji a hodnocení trváme i nadále stejně jako na našem postoji k názoru, že převod peněžních prostředků poskytovatelem peněžních služeb není, jak se domnívá ministerstvo, „účet  - účet", navíc pouze v jedné variantě, který, až přijde čas, sdělíme. Nebude klidu v království dánském.

Přivezli jsme řadu materiálů, ale teď je problém, co vlastně platí. Další vývoj lze poměrně snadno odhadnout a ve svém vystoupení na shromáždění ANSDS jsem ho konkrétně presentoval. Po dnešním divadelním představení se stále více a více utvrzuji v tom, co je třeba dělat.

Je důležité navazovat a rozvíjet přeshraniční kontakty, účastnit se akcí našich kolegů a snažit se porozumět jejich problémům, které jsou ve většině případů prakticky totožné, protože jeden ministr opisuje od druhého a zdá se, že původ lze vysledovat v jakési síle, která začíná působit napříč Evropou.

Přenášet diskusi k problémům druhotných surovin na půdu evropskou prostřednictví např. EuRIC a jeho organizačních článků jako je  EUROMETREC a EFR. Může za tím být mašinerie všeználků z Bruselu, ale stejně tak i komerční zájmy. Brusel přece není o ničem jiném a suroviny budou a vlastně už dnes jsou tím, co rozhoduje.

13. 10. 2015

Petr Miller

 

Inzerce - nabídka

CODET trade s.r.o. - špičková třídící technika.

Neuenhauser technika pro životní prostředí Stroje pro zpracování šrotu drtiče ...

celý článek


 

MISTRA s.r.o. - Výroba strojů pro zpracování kovového odpadu

Firma MISTRA s.r.o. se již přes 30 let zabývá vývojem, výrobou a dodáním ...

celý článek


 

Plné pneumatiky Trelleborg Excavator

Plné pneumatiky Trelleborg Excavator byly navrženy zejména pro využití v oblasti ...

celý článek


 

Dva náměty jak lze výrazně ušetřit

Vedoucí projektů SVDS představuje dva náměty

celý článek


 
Inzerce - poptávka
EuRIC
EFR
EFR
 
 

© Web4ce s.r.o. 2015 | Provozováno na CMS E4E | Mapa webu

Vyhledat