Vyhledat
Aktuality
Glosa Petra Millera
6.4.2015
K info z medií „Inspekce začala trestat za směnky“.
Čtěte zde
Místo abych šel koledovat, zamýšlím se nad nesmyslnými a nepravdivými informacemi, které jsou zřejmě šířeny záměrně s cílem vyvolat nejistotu v řadách výkupců i občanů. Věta, že „Inspektoři životního prostředí se rozhodli trestat provozovatele sběren kovového odpadu, kteří vymysleli fintu, jak svým zákazníkům vyplácet za šrot peníze na ruku, přestože to zákon zakazuje“, je nesmyslná, protože inspektoři mohou udělat jen to, co jim zákon umožňuje a jejich vlastní iniciativa, vybočující z rámce toho co mohou, je v podstatě trestný čin zneužívání pravomoci veřejného činitele. Toliko můj názor. Pokud by skutečně došlo k zahájení správního řízení, které by nepochybně skončilo u správního soudu, musel by pan Lukáš Kůs, takto zatím ještě iniciativní vedoucí odboru odpadového hospodářství České inspekce životního prostředí, soudu sdělit, jak k zjištění, že „Považujeme to za obcházení zákona o odpadech,“ dospěl a o jaké zákonné ustanovení své přesvědčení opírá. Věta pana vedoucího, že „Musíme to pořádně rozklíčovat a posuzovat případy jednotlivě, je to nová věc,“ je přímo úžasná a jistě všichni přejeme, aby se mu to, jak pravil, rozklíčovat podařilo. Pokud si odmyslíme humornou stránku této věty, zůstává několik otazníků. Především inspekce koná, aniž by pan vedoucí problém už rozklíčoval a hned se nabízí další otázka, proč má subalterní úředník hledat řešení, když autor vyhlášky měl povinnost vydat metodický pokyn a mít aspoň rámcovou představu o tom, cože to zase vymyslel a jaké to bude mít důsledky. Zjištění, že zmizely kárky z ulic a je otázkou kde a s čím, je opravdu, ale opravdu velmi málo. Za mého angažmá ve vládě se pracovalo jinak a mělo to logiku, protože ponechat volné pole působnosti úředníkům a jejich nadšení pro lidovou tvořivost, je zaručená cesta do problémů. Sdělení, že inspekce se radila s právníky, co jako s tím a dokonce záležitost konzultovala i s odborníky z ministerstva životního prostředí jistě klidu a právní jistoty nepřidá, zejména když si uvědomíme, jaké žonglování podstoupila vyhláška o zavedení bezhotovosti. Stále také přetrvává názor SVDS, že vyhláška ve skutečnosti žádnou bezhotovost nezavedla, protože stávající znění zákona o odpadech to prostě neumožňuje a je dokonce v rozporu i s dalšími zákony a hlavně s principy tvorby zákonů. Kdyby tomu tak nebylo, nemusela by infringementová novela zákona o odpadech, která je na pořadu probíhající schůze Sněmovny, obsahovat přílepek, nalepený na požadavek Bruselu, kterým se tvůrci snaží vyhlášku legalizovat. Ovšem stále zůstává otázkou, jak to poslanci a senátoři přijmou a co vlastně bude platit. Nepřesná, protože byl do zákona vložen zmíněný přílepek, je „Důvodová zpráva“ k novele zákona, která uvádí, že, cituji výňatek:
„3.4 Sociální dopady:
Navrhovaná právní úprava nebude mít žádné negativní sociální dopady, včetně dopadů na specifické skupiny obyvatel, zejména osoby sociálně slabé, osoby se zdravotním postižením a národnostní menšiny. Nepředpokládá se ani negativní dopad na rovné postavení mužů a žen. Platná právní úprava ani navrhované řešení nezakládají v žádném ohledu nerovnost, která by odporovala zákazu diskriminace z jakéhokoliv důvodu.
Je to, co uvádí „Důvodová zpráva“ opravdu pravda???
Ano, byla by, pokud by nebyl vložen přílepek, který návrh zákona staví do jiného světla a o čemž se autor zákona stydlivě nezmiňuje.
Sdělení iDnes, že inspekce začala trestat je nepravdivý a zavádějící, protože „trestat“, což samo o sobě je v této souvislosti opravdu hloupé slovo a myslím, že v zákonu o správním řízení ho nenalezneme. Takže co se doopravdy stalo???
Stalo se pouze to, že u jedné firmy, shodou okolností člena SVDS, byl vydán protokol, který konstatoval, že kontrola, provedená dne 13. 3. 2015 byla shledána bez závad a na to následovalo dne 3. 4. 2015 doručení téže firmě do její datové schránky, obsahující opravu protokolu z kontroly ČIŽP ze dne 13. 3. 2015, kdy závěr kontroly " bez závad" se mění na "porušení zákona o odpadech".Trvalo to sice celých 11 dnů, tedy ty zmíněné konzultace a porady, ale neberte to! „Odvolávám, co jsem odvolal a slibuji, co jsem slíbil“. Starší si jistě pamatují, z jakého filmu tato, slavná věta je. Zmíněný postup ČIŽP svědčí o ledasčem, jen ne o kvalifikovaném výkonu státní správy, kompetentních úřednících a také, a to především, o nepřipravenosti záměru zavést vyhlášku o bezhotovosti. Našemu členovi byla dána 15 denní lhůta „na případné námitky“, což nepochybně „případně“ využije a výbor SVDS již informoval spolupracující právní kanceláře a požádal o jejich vypracování.
Co se může stát dál?
Kdyby mělo zvítězit racionální uvažování, a o překvapení nemusí být nouze, kontrolní orgán zjištění stáhne a nebude si dělat ostudu, pokud ne, bude následovat „běh na dlouhé trati“.
SVDS považuje používání směnek za legální a právněčisté a proto i přes výše zmíněný „úlet“ kontrolního orgánu ČIŽP, nevydává svým členům pokyn k nepoužívání tohoto úvěrového cenného papíru, obsahujícího zákonem přesně stanovené údaje, ze kterých vyplývá dlužnický závazek, dávající majiteli směnky nesporné právo požadovat ve stanovenou dobu stanovenou částku. A jak vtipně dodává Wikipedie, že při splnění faktických náležitostí směnka platí, i kdyby to měla být směnka na pivním tácku či na dveřích od stodoly. Ovšem myslím si, že to by kontrolní orgány už vůbec „neskously,“ jak by nepochybně poznamenal, tímto výrazem proslavený známý senátor. Právem očekáváme a velmi si myslíme, že by to měl udělat, že se k postupu kontrolního orgánu ČIŽP také vyjádří nový ředitel ČIŽP, pan Erik Geuss. Už jenom proto, že je za své podřízené před MŽP odpovědný.
Jsem přesvědčen, že je třeba nechat vychladnout emoce a zatím nehodnotit ani nemlátit prázdnou slámu. Je na to příliš brzy. Konec května by už měl ukázat, co se vlastně stalo, a doufejme, že ve Sněmovně obstrukce také jednou skončí a návrh novely s přílepkem dospěje do Senátu. SVDS jeho legislativní pouť bude bedlivě sledovat a využije všechny příležitosti se k návrhu na rozhodujících místech vyjádřit velmi kategoricky. A těch cca 20 000 podpisů, které SVDS a další iniciativy posbíraly? Ty budou mít také jistě svou váhu.
Přeji příjemné dozvuky svátečních dnů.
V Praze dne 6. 4. 2015
Petr Miller
Předseda SVDS
CODET trade s.r.o. - špičková třídící technika.
Neuenhauser technika pro životní prostředí Stroje pro zpracování šrotu drtiče ...
MISTRA s.r.o. - Výroba strojů pro zpracování kovového odpadu
Firma MISTRA s.r.o. se již přes 30 let zabývá vývojem, výrobou a dodáním ...
Plné pneumatiky Trelleborg Excavator
Plné pneumatiky Trelleborg Excavator byly navrženy zejména pro využití v oblasti ...
Finsko spouští největší jaderný reaktor v Evropě
Ve stejný den ukončilo Německo provoz svých jaderných elektráren. Je to rozumné?
Čína a USA dosáhly dohody
Čína a USA dosáhly dohody v odvětvích zemědělství, automobilů a energetiky a Čína ...
Čína prosazuje omezení šrotu
Národní vládní agentury Číny uvolňují seznam položek zakázaných od 31. prosince 2018.
Čínský dovoz šrotu
Čínský dovoz šrotu v září klesl na nejnižší úroveň letošního roku, což je o 44,6 ...
Čínská vláda dokončuje zákaz dovozu šrotu
Recyklátoři šrotu celého světa se pokoušejí zjistit, co sleduje Čínská státní rada, ...
Kabinet odpadů - listopad 2018
Tomáš Polívka trefně ve svém hodnocení odděluje "ONI" a "MY" Zdá ...
Alenka v říši divů? Nikoliv, jen krátký exkurz do odpadového zákona.
§ 8 odst. 6 vyhlášky o bezhotovostním výkupu odpadů dle § 8/2 a § 8/5 vyhlášky