Vyhledat
Aktuality
Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až ..........
12.12.2019
Kdo si počká, ten se dočká
Anabáze schvalování návrhů nových odpadových zákonů opravdu připomíná říkanku o džbánu, vodě a utrženém uchu, jen s tím rozdílem, že když se vytrvá a tlačí tak dlouho návrhy zákonů tam, kde jejich schválení v podobě, jak si to předkladatel namaloval, je jisté, "je to doma", protože přece nikdo ve vlastním zájmu nepotopí kolegu ze stejné stáje.
Vláda na svém posledním zasedání napodruhé schválila všechny návrhy nových dpadových zákonů v široce kritizovaném znění odbornou veřejností a po pětinásobném vrácení Legislativní radou vlády k odstranění nedostatků. Jen nenapravitelný optimista mohl očekávat, že vláda se pokusí něco napravit. Vzhledem k převaze hlasů, které hlasují "podle svého nejlepšího svědomí a hlubokých znalostí" lze předvídat i konečný výsledek strastiplné legislativní pouti dlouho očekávaných odpadových zákonů.
Kolega Havelka, výkonný ředitel ČAOH popostrčení návrhů do Sněmovny, které bude následovat, komentovat takto:
"Čekali jsme, že se alespoň ty nejzávažnější problémy přinejmenším mírně posunou, ale bohužel se to nestalo. Zákony, světe div se, prošly v původním, široce kritizovaném znění. Ve znění, které minule ani pan premiér Babiš nechtěl pustit dál, ve znění které kritizovala Legislativní rada vlády, ve znění, které nevede ke splnění evropských recyklačních cílů. To je velký problém. Balík nových odpadových zákonů mohl být velkou příležitostí posunout odpadové hospodářství zásadně k recyklaci. Bohužel to tak není. EU stanovila jasné a závazné cíle k recyklaci a k omezení skládkování. Není pochyb o tom, že skládkování se podaří v evropském termínu, tedy k roku 2035, omezit na 10%, a to je dobře. Zákon k tomu obsahuje širokou řadu nástrojů, byť s tím přináší i citelné zdražení na obce a města, tedy na občany, a to už tak pozitivní není. Zdražení dopadne i na firmy a podnikatele. Zásadní však je, že vláda ani po druhém projednání nedokáže vysvětlit, jak chce zajistit, aby se odpady odkláněné ze skládek nepřesouvaly do kapacit nových spaloven (ZEVO) na neupravený směsný odpad, které EU již nepodporuje, ale na třídění a recyklaci, jak stanoví závazné cíle. K tomu v zákonech stále není prakticky jediný nástroj. Proč? Na tuto klíčovou věc tak vláda zcela rezignovala. To je velmi špatný signál a je třeba to napravit. Dopady špatného nastavení zákona mohou být v budoucnu velmi tvrdé."
Já k tomu poznamenám, že funkce a mandáty jsou propůjčené jen na chvíli, a tak kdo ví jak to bude v dalším volebním období.
CODET trade s.r.o. - špičková třídící technika.
Neuenhauser technika pro životní prostředí Stroje pro zpracování šrotu drtiče ...
MISTRA s.r.o. - Výroba strojů pro zpracování kovového odpadu
Firma MISTRA s.r.o. se již přes 30 let zabývá vývojem, výrobou a dodáním ...
Plné pneumatiky Trelleborg Excavator
Plné pneumatiky Trelleborg Excavator byly navrženy zejména pro využití v oblasti ...
Finsko spouští největší jaderný reaktor v Evropě
Ve stejný den ukončilo Německo provoz svých jaderných elektráren. Je to rozumné?
Čína a USA dosáhly dohody
Čína a USA dosáhly dohody v odvětvích zemědělství, automobilů a energetiky a Čína ...
Čína prosazuje omezení šrotu
Národní vládní agentury Číny uvolňují seznam položek zakázaných od 31. prosince 2018.
Čínský dovoz šrotu
Čínský dovoz šrotu v září klesl na nejnižší úroveň letošního roku, což je o 44,6 ...
Čínská vláda dokončuje zákaz dovozu šrotu
Recyklátoři šrotu celého světa se pokoušejí zjistit, co sleduje Čínská státní rada, ...
Kabinet odpadů - listopad 2018
Tomáš Polívka trefně ve svém hodnocení odděluje "ONI" a "MY" Zdá ...
Alenka v říši divů? Nikoliv, jen krátký exkurz do odpadového zákona.
§ 8 odst. 6 vyhlášky o bezhotovostním výkupu odpadů dle § 8/2 a § 8/5 vyhlášky