Aktuality
Každoroční maraton přání začal
22.12.2019
Doufejme, že všechna jsou opravdu upřímná
Návrhy odpadových zákonů na cestě do finále
18.12.2019
Vládní návrhy odpadových zákonů dnes předloženy do sněmovny
Odpady: návrh zákona zde
Přílohy: zde
VUŽ: návrh zákona zde
Přílohy: zde
Obaly: návrh zákona zde
Přílohy: zde
Změnový zákon: zde
Přílohy: zde
Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až ..........
12.12.2019
Kdo si počká, ten se dočká
Anabáze schvalování návrhů nových odpadových zákonů opravdu připomíná říkanku o džbánu, vodě a utrženém uchu, jen s tím rozdílem, že když se vytrvá a tlačí tak dlouho návrhy zákonů tam, kde jejich schválení v podobě, jak si to předkladatel namaloval, je jisté, "je to doma", protože přece nikdo ve vlastním zájmu nepotopí kolegu ze stejné stáje.
Vláda na svém posledním zasedání napodruhé schválila všechny návrhy nových dpadových zákonů v široce kritizovaném znění odbornou veřejností a po pětinásobném vrácení Legislativní radou vlády k odstranění nedostatků. Jen nenapravitelný optimista mohl očekávat, že vláda se pokusí něco napravit. Vzhledem k převaze hlasů, které hlasují "podle svého nejlepšího svědomí a hlubokých znalostí" lze předvídat i konečný výsledek strastiplné legislativní pouti dlouho očekávaných odpadových zákonů.
Kolega Havelka, výkonný ředitel ČAOH popostrčení návrhů do Sněmovny, které bude následovat, komentovat takto:
"Čekali jsme, že se alespoň ty nejzávažnější problémy přinejmenším mírně posunou, ale bohužel se to nestalo. Zákony, světe div se, prošly v původním, široce kritizovaném znění. Ve znění, které minule ani pan premiér Babiš nechtěl pustit dál, ve znění které kritizovala Legislativní rada vlády, ve znění, které nevede ke splnění evropských recyklačních cílů. To je velký problém. Balík nových odpadových zákonů mohl být velkou příležitostí posunout odpadové hospodářství zásadně k recyklaci. Bohužel to tak není. EU stanovila jasné a závazné cíle k recyklaci a k omezení skládkování. Není pochyb o tom, že skládkování se podaří v evropském termínu, tedy k roku 2035, omezit na 10%, a to je dobře. Zákon k tomu obsahuje širokou řadu nástrojů, byť s tím přináší i citelné zdražení na obce a města, tedy na občany, a to už tak pozitivní není. Zdražení dopadne i na firmy a podnikatele. Zásadní však je, že vláda ani po druhém projednání nedokáže vysvětlit, jak chce zajistit, aby se odpady odkláněné ze skládek nepřesouvaly do kapacit nových spaloven (ZEVO) na neupravený směsný odpad, které EU již nepodporuje, ale na třídění a recyklaci, jak stanoví závazné cíle. K tomu v zákonech stále není prakticky jediný nástroj. Proč? Na tuto klíčovou věc tak vláda zcela rezignovala. To je velmi špatný signál a je třeba to napravit. Dopady špatného nastavení zákona mohou být v budoucnu velmi tvrdé."
Já k tomu poznamenám, že funkce a mandáty jsou propůjčené jen na chvíli, a tak kdo ví jak to bude v dalším volebním období.
Petr Miller
předseda SVDS
Návrhy odpadových zákonů vstupují do finále
8.12.2019
Program schůze vlády dne 9. 12. 2019
PROGRAM SCHŮZE VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY
pondělí 9. prosince 2019 ve 12:00 h
Viz odkaz: https://apps.odok.cz/djv-agenda?date=2019-12-09
Pod každým bodem návrhu zákona je odkaz na znění návrhu, který bude projednáván. Ostatní materiály jako „Důvodová zpráva“, "Vypořádání připomínek" a pod., naleznete ke každému zákonu na výše uvedeném odkazu.
B. K projednání s rozpravou:
1. Návrh zákona o odpadech
čj. 708/19
Předkládá: ministr životního prostředí
2. Návrh zákona o vybraných výrobcích s ukončenou životností
čj. 705/19
Předkládají: ministr životního prostředí a místopředseda vlády a ministr průmyslu a Obchodu
3. Návrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona
o odpadech a zákona o vybraných výrobcích s ukončenou životností
čj. 707/19
Předkládá: ministr životního prostředí
4. Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 477/2001 Sb., o obalech a o změně
některých zákonů (zákon o obalech), ve znění pozdějších předpisů
čj. 706/19
Předkládá: ministr životního prostředí
Zásadní informací bude stručná info po zasedání vlády na „brífinku“ a později zveřejnění „Usnesení“ ke každému návrhu zákona, které můžeme očekávat do dvou dnů.
Poznámka SVDS
Návrhy nových odpadových zákonů jsou předkládány ve znění, kdy se nepodařilo, přes několikaleté úsilí, nalézt odborně podloženou shodu na podstatných bodech návrhů nových zákonů. Koordinovaná regulace celé oblasti odpadové problematiky byla jistě snahou předkladatele, ale aby byla smysluplná a všemi, jichž se dotýká, akceptovatelná, nemůže přehlížet kritické hlasy a opomíjet negativní dopady. „Nadále se neřeší, že dlouhodobě chybějící jednotná metodika je příčinou, že to, co platí tady, neplatí jinde, stejně tak chybějící prováděcí předpisy, jejichž abdsence významně ztěžuje odhady možných dopadů některých ustanovení zákonů.
A tak co je signálem, který navrhovaná legislativa vysílá? Zbytečné předpisy dále budou neefektivně zatěžovat, v mnoha případech zhoršovat jak práci státní správy, tak všech účastníků segmentu druhotných surovin. Investice, které tato oblast podnikání vyžaduje, budou nadále rizikem. Doprovodné nástroje k podpoře skutečné recyklace v návrzích nových zákonů o odpadech chybí. Přemíra sankcí, jejichž udělení je mnohdy závislé na náladě kontrolního orgánu, a zejména jejich prakticky likvidační výše, řadí podnikání v tomto oboru do stavu, kdy jedinou jistotou je nejistota.
Po jednání vlády bude k dispozici znění, které obdrží poslanecká sněmovna k projednání a ve finále ke schválení. Návrhy odpadových zákonů vykročily do závěrečné fáze jejich dlouhé legislativní cesty na které se může ještě mnohé změnit.
Petr Miller
předseda SVDS
Nová Komise EU zvolena
28.11.2019
Generální stávka a Václav Havel na plénu EU ve Štrasburku a také, a to především, genderová vyváženost. To je oč tu běží.
27.11.2019 Evropský parlament na plénu ve Štrasburku schválil nijak oslnivou většinou složení nové Evropské komise vedené Ursulou von der Leyen, jež po hlasování zmínila nejdůležitější cíle své agendy. Proslov započala s připomínkou 30. let od generální stávky v Československu a citovala i prvního polistopadového prezidenta Václava Havla. A jako dramatickou vložku přednesla básničku:
„Přesně před 30 lety, 27. listopadu, udeřila dvanáctá hodina. Rozezněly se zvony a sirény, dělníci odložili nástroje. Továrny, doly a obchody se vyprázdnily, ulice zaplnily tanec a naděje. Při historické dvouhodinové generální stávce uprostřed sametové revoluce se lidé od Prahy po Bratislavu zapojili do krásné mírové vlny svobody, odvahy a jednoty.“
Jak vystřižené z poezie ve vagonech metra.
Proč taková pozornost na evropském fóru výročí generální stávky, která ve skutečnosti žádnou stávkou nebyla?
Zcela nesmyslná je informace, že se "stávky" účastnilo cca 75 % všech zaměstnanců v socialistickém sektoru. To byl blud, který šířil Komárkův „Prognosťák“ podle jakéhosi průzkumu, který nikdo neviděl, a dokonce ještě dnes se tento „fake news“ šíří, aby se ukázalo, jak manifestační to byla akce.
Jaká byla skutečnost ukazuje tato autentická tabulka – zde a pak pamětníci, kteří už spíše začínají překážet.
Napoleon prý řekl: „Dějiny jsou fáma, které uvěří většina“ a Jan Werich by moudře utrousil: „Pravda je krásná věc, ale pomalu s pravdou“.
Dnes už na tom nezáleží, nakonec i „Listopadové události“ mají tolik výkladů, že se v tom ani ti, v těch dobách více než aktivní, nevyznají. A tak jediná pravda, která zbyla je, že když se podíváme po 30. letech, kdo je vítězem cinkání klíči a euforie na náměstích, pak to není radostný pohled. Bohužel, čím více se vzdalujeme „Listopadu 1989“, tím více jeho obraz přetváříme.
Nicméně jsem v jejím projevu zaznamenal pasáže, nad kterými je třeba se zamyslet. Za existenční problém pokládá nová předsedkyně Komise klimatické změny. To je teď evropský fetiš a nové náboženství s monstrancí uhlíkové neutrality. Věty, jako dodržování evropských hodnot, zajistit respektování právního státu ve všech zemích bez rozdílu, za použití jakýchkoli prostředků. „Musíme se zaměřit na dialog a prevenci, ale neváhat sáhnout ke všem nutným prostředkům,“ jsou silácké řeči a zřejmě důsledek jejího působení v roli ministryně obrany. Samozřejmě, že nemůže v jejím proslovu chybět ne nějaká, ale plná genderová vyváženost Komise, a k té chybí už jen jedna žena. A aby toho nebylo málo, paní předsedkyně si vytkla za cíl, že zajistí, aby každý člen jejího kolegia měl genderově vyvážený kabinet. (Totální nesmysl, kterým se řeší jen tabulky a nikoliv efektivita. Tato slova dokládají, že Komise bude řešit skutečně důležité pilíře na kterých stojí základy EU.)
A dále pokračovala v projevu, který připomínal 14. sjezd KSČ v ČKD, stačí vyměnit pár slov: „Společně budeme fungovat jako tým, který pracuje pro společný evropský zájem. Jsme připraveni, Evropa je připravena, chci říct jednoduše: Dejme se do práce!“.
Češi jsou na hesla a podobné projevy zvyklí, a tak to asi většina přijímá s úsměvem, nebo to přejde bez povšimnutí.
Proč tento projev nové předsedkyně Komise EU připomínám na stránkách www.svds.cz které jsou spíše odborného zaměření. SVDS je členem Evropské konfederace recyklátorů, organizace, která je natolik silná, že je orgány EU brána vážně, a dokonce má možnost zasahovat i do fáze přípravy evropské legislativy. Zatím není žádná zkušenost, nové orgány jsou ve stavu zrodu, ale již je zřejmé, že bude nutné budovat a vytvářet nové vztahy a hledat nové informační zdroje. Klima spojené s iluzorními opatřeními, genderová rovnováha a její dosažení poněkud vyšinutou personalistikou, zelené bláznovství a nepochybně ustřelený pohled na to co je rodina, migrace a předurčení Evropy k záchraně světa. To jen tak namátkou. Ty nepodstatné věci jako ruinování evropského hutnictví, problémy s ocelí, se z komise EU nahrazují někdy až komickou iniciativou zaváděním chemizace odpadového odvětví, kterému národní iniciativy často ještě nasadí korunu, odvětví plastů a nově stavební suti, textil a potraviny, aniž by Evropa měla efektivní zpracovatelská odvětví a když už je někde má, pak chybí motivační stimuly pro zájem výrobců o recykláty všeho druhu.
Paní předsedkyně se zřejmě shlédla v Havlovi a vypůjčila si další jeho citát.
„Snažte se dosáhnout věcí, protože jsou dobré, nejen proto, že mají šanci uspět.“
Těžko řící, proč si na nás novopečená předsedkyně vzpomněla, možná, že ví, že s Čechy byl vždy problém, její obdiv k Čechům a Slovákům může mít jiné pozadí, ale ať je to jak chce, já pevně věřím a držím jí palce, aby se jí podařilo vyrovnat gendery v celé Evropě, protože to je dobrý cíl. A pak jsou zde drobnosti, které šanci uspět samozřejmě mají, tak proč se jimi zabývat.
Myslím, že se máme na co těšit, nicméně zaznamenal jsem zajímavou informaci, která se k paní předsedkyni váže, a tou je, že na co sáhla, to zlikvidovala. Chci věřit, že jí to ještě nějakou chvíli vydrží.
Petr Miller
Předseda SVDS
Pán odpadu odchází”.
26.11.2019
Ředitel odporu odpadů ministerstva životního prostředí, Jaromír Manhart, končí.
Dává na vědomí všem hlásná trouba MŽP, Petra Roubíčková, s dovětkem, že je to vše „cool“, a samozřejmě po vzájemné dohodě. Tomu může věřit opravdu jen nenapravitelný idealista. I když tady jde o jinou hru, než tu známou „Koho chleba jíš, toho píseň zpívej“. Tento scénář může mít mnoho variant, a pokud je sdělován odborné veřejnosti, která do toho vidí o něco lépe a která hned tak něco nezkousne, bylo by vhodné tuto zprávu opentlit aspoň špetkou soudnosti.
Jaromír Manhart, ředitel odboru odpadů ministerstva životního prostředí, končí v listopadu, a dokonce po vzájemné dohodě a jak upřesňuje mluvčí resortu: „Dokončil úkol, který mu byl svěřen, tedy přípravu nové odpadové legislativy, která čeká na schválení vládou.” Načasování odchodu klíčového úředníka po dokončení úkolu, tak to se nestává každý den, navíc když se jedná o soubor návrhů nových odpadových zákonů, na které se čeká již mnoho let.
Čas neúprosně běží a nová odpadová legislativa stále nedospěla k finálnímu řešení, a to přes to, že po strastiplné cestě se dopotácela do vlády. Nepamatuji z mé éry, že by některému kolegovi ministrovi Legislativní rada vlády vrátila návrhy zákonů pětkrát a když konečně je vláda zařadí na program, opět je odkládá s tím, že je třeba další informace. To už je situace, která se nevyřeší během zasedání vlády, a proto je třeba najít viníka, a to za každou cenu. Pokud se v meziresortním připomínkovém řízení nahromadí rekordních tři tisíce připomínek, se kterými má zřejmě problém i premiér a stranický nadřízený ministra Brabce, Andrej Babiš, musí následovat „Škatulata hejbejte se.“ Za resort je odpovědný ministr, tedy řešení je jednoznačné. Stejně tak je nezastupitelná úloha odborných náměstků, tedy i tady by to mělo být jednoduché. Anabáze s návrhy nových odpadových zákonů a zejména extempore při jejich projednávání na Legislativní radě vlády, jsou zřetelné známky, že personální politika, zejména v případě odborného náměstka, byla podceněna.
Ale protože kamarádům se neubližuje, nabízí se špatné řešení, jak z této šlamastyky ven, a tím je odchod ředitele odpadů.
Když jsem si tu zprávu přečetl, musel jsem se smát, protože je zřejmé, že na MŽP dosud nepochopili odpovědnost z výkonu funkcí. Ředitel odboru je jen navrhovatelem řešení a nic víc, není odpovědný za výstup z ministerstva, nad sebou má odborného náměstka, který je povinen korigovat případné chyby, už proto, že by to měl být odborník, a nad tím vším se tyčí ten, kdo je z Ústavy odpovědný, tedy ministr. A nikdo mu to nemůže odpárat. Aspoň tak to bylo za mne, a tedy za vlády premiéra Čalfy.
Očekávaný konec kariery ředitele odboru odpadů byl na spadnutí, byla to jen otázka času.
Jestli je to správné řešení nebo ne, není věcí SVDS, ale přece jenom bych chtěl říci, že již delší dobu měl náš svaz s Jaromírem Manhartem dobrou spolupráci, ať to bylo v osobním styku našich členů v souvislosti s řešením odborných problémů a hledání východisek, nebo při řešení některých studií nadnárodního významu. Vždy jsme nalezli společný čas k projednání i když ne vždy byla shoda, ale to tak bývá.
Pane řediteli Manharte, Svaz výkupců a zpracovatelů druhotných surovin Vám přeje ať se Vám daří na novém pracovišti a ze své zkušenosti mohu jen dodat, „Všeho dočasu“.
Petr Miller
Předseda SVDS
Průlomová akce EuRIC
3.11.2019
V Praze proběhne jednání ERA
První akce EuRIC na území bývalého východního státu za účasti generální ředitele EuRIC, Emmanuela Katrakise a vedoucích představitelů asociací a svazů z 20. zemí EU, které jsou členy EuRIC. Organizátorem je Svaz výkupců a zpracovatelů druhotných surovin (SVDS), spolu se sekretariátem EuRIC.
Jednání bude zahájeno tradiční společenskou akci, společnou večeří a bude pokračovat v úterý, dne 5. 11. 2019 v jednací místnosti pražské Hospodářské komory.
Na programu bude mimo jiné: viz zde
PM
Vyšlo 39. vydání Newsletter EuRIC
31.10.2019
Měsíční zpravodaj EuRIC, obsahuje nejnovější klíčové informace o vývoji právních předpisů, institucí a politik EU v zájmu recyklačního sektoru.
Nemohu opominout, že v tomto vydání je zmíněn náš člen, Daniel Houska jako aktivní účastník akce EuRIC/Japan v Tokiu, i když, bohužel, je zveřejněna jen fotka Emmanuela Katrakise a na Dana se zapomnělo, ale tak to na světě chodí.
Měsíčník EuRIC je pouze v anglické verzi. Na našich www bude měsíčník postupně zveřejněn v české verzi.
Mezi hlavní body tohoto čísla patří:
-
Člen Spotlight / místopředseda EuRIC pan Jean Philippe Carpentier
o Podívejte se na nový sloupec na titulní stránce „Členové reflektorů“. V tomto čísle viceprezident EuRIC Jean Philippe Carpentier rozpracovává své priority jako místopředseda EuRIC a podává nám přehled o situaci pro recyklační zařízení ve Francii a o tom, s jakými výzvami a příležitostmi se jim potýkají.
-
Závěry oběhového hospodářství / návrh
o Rada Evropské unie zveřejnila návrh závěrů na téma „Více oběžnosti - přechod k udržitelné společnosti“
-
Taxonomie / Evropský parlament
o Evropský parlament přijal první čtení o „návrhu taxonomie“
-
Veřejná konzultace / trestná činnost v oblasti životního prostředí
o Evropská komise zahájila veřejnou konzultaci k přezkumu směrnice 2008/99 / ES s cílem přispět k účinnější ochraně životního prostředí a plnému uplatňování stávajících právních předpisů EU v oblasti životního prostředí prostřednictvím trestního práva
Pokud budete potřebovat další informace, neváhejte nás kontaktovat.
S pozdravem,
Výbor SVDS
Zástupce SVDS promluví v Japonsku
2.10.2019
V rámci jednání G20 Resource Efficiency Dialogue v Tokyu vystoupí Emmanuel Katrakis - Euric a Daniel Houska - Svaz výkupců a zpracovatelů druhotných surovin, z.s.(dále jen SVDS) - EuRIC
V Japonsku na workshopech zemí G20 bude Daniel Houska (EuRIC - SVDS) hovořit k "Financování oběhového hospodářství" a Emmanuel Katrakis (EuRIC) k recyklaci plastů a snižování plastových odpadků v moři. Naši zástupci jsou podle dostupných informací jediní za evropský recyklační sektor.
Jednotlivé workshopy, semináře a přednášky v rámci třídenního G20 Resource Efficiency Dialogue (Dialog o efektivním využívání zdrojů) spolupořádá EU a Japonsko jako předsedající země. Zástupci EuRIC se jednání v Tokyu účastní na náklady EU.
Program třídenního G20 Resource Efficiency Dialogue
https://www.pco-prime.com/g20/program.html
Daniel Houska (SVDS - EuRIC) vystoupí ve čtvrtek v části konference organizované japonským ministerstvem životního prostředí a EU - v části nazvané "Japan/EU Joint Workshop on Circular Economy and Finance" v U Thant International Conference Hall (3rd Floor), United National University Headquarters
PM
Myslím, že je to už popáté.......
20.9.2019
Tak nevím, je to vizitka dobré nebo špatné práce?
Program 224. zasedání LRV 19. 9. 2019 a jeho výsledky
19.9.2019
1. Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 477/2001 Sb., o obalech a o změně některých zákonů (zákon o obalech), ve znění pozdějších předpisů - (předkládá Mgr. Richard Brabec, ministr životního prostředí) - č.j. 706/19
LRV projednání návrhu zákona přerušila za účelem jeho dopracování předkladatelem ve spolupráci s užší skupinou vybraných členů LRV.
2. Návrh zákona o odpadech - (předkládá Mgr. Richard Brabec, ministr životního prostředí ) - č.j. 708/19
LRV projednání návrhu zákona přerušila za účelem jeho dopracování předkladatelem ve spolupráci s užší skupinou vybraných členů LRV.
3. Návrh zákona o vybraných výrobcích s ukončenou životností - (předkládá Mgr. Richard Brabec, ministr životního prostředí a spolupředkládá doc. Ing. Karel Havlíček, Ph.D., MBA, místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu ) - č.j. 705/19
LRV projednání návrhu zákona přerušila za účelem jeho dopracování předkladatelem ve spolupráci s užší skupinou vybraných členů LRV.
4. Návrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o odpadech a zákona o vybraných výrobcích s ukončenou životností - (předkládá Mgr. Richard Brabec, ministr životního prostředí ) - č.j. 707/19
LRV projednání návrhu zákona přerušila za účelem jeho dopracování předkladatelem ve spolupráci s užší skupinou vybraných členů LRV.
PM
Vajgly a dámské vložky, to je oč tu běží
24.7.2018
Martin Kunštek se na stránkách "PL" zamýšlí nad vyhlášeným bojem EU plastovému odpadu.
Dne 3.12.2017 jsme na našich www stránkách umístili video, které můžete opět shlédnout zde.
Tato hudba budoucnosti ze Švýcarska dokládá, jak může být shromažďování a likvidace odpadů jednoduchá a efektivní. Bohužel, zřejmě nikoliv pod taktovkou EU a tím také ne v ČR.
Čínský zákaz dovozu některých druhů odpadů probudil ze snění evropské lídry a po trvajícím, nedořešeném problému s ocelí, se vrhli s nadšením do ještě většího problému, kterým jsou plasty. Vzletná slova, ambiciózní cíle, tvorba strategií na běžícím pásu. Poručíme větru dešti a to v termínu "nejpozději ihned".
Autor článku, který si můžete přečíst zde, novou strategii EU vtipně glosuje a na příkladu Švýcarska dokládá, že cesta k dokonalosti není zadarmo a není jednoduchá. V letech 1900 až 1992 jsem často do Švýcarska jezdil a i když jsem se zabýval jinou problematikou, mohu potvrdit, že nakládání Švýcaru s odpady již tehdy nebylo možné přehlédnout.
Nebyl bych to já, abych k tomuto inspirativnímu článku něco nepřídal.
Pokouším se představit si váženou Komisi EU, jak v mnoha, samozřejmně zodpovědných a vyčerpávajících jednáních, se přou o to, jak naložit s vajgly a dámskými vložkami, tedy použitými a jakým varovným obrázkem tento sortiment vyzdobit. Samozřejmě, že nemůže chybět povinný dodatek, který se skví pod každou důvodovou zprávou, že návrh nemá žádné dopady na rovnost mužů a žen. Není to představa k zulíbání?
Že byli k řešení této zapeklité situace přizvaní odborníci a spolupracujíicí výzkumné ustavy, a dodány v několika objemných složkách výzkumné zprávy, tak o tom, po zkušenostech s fungováním Komise, nelze pochybovat. A tak nyní lze jen čekat, jak lidová tvořivost a snaha našich kompetentních orgánů dovést nápady EU k dokonalosti, se projeví v národních legislativách.
Petr Miller
předseda SVDS
Pozice EuRIC
24.6.2018
K navrženému koncentračnímu limitu pro dekaBDE (zpomalovač hoření používaný ve výrobcích, zejm. automobilový průmysl, elektronika, elektrické přístroje).
SVDS plně s argumenty EuRIC souhlasí a proto pozici EuRIC vřele poskytuje MŽP a MPO.
MPO proto, že se jedná o výrobky, které byly s obsahem dekaBDE uváděny v minulosti na trh a také, že nařízení vlády, "Nařízení vlády o omezení používání některých nebezpečných látek v elektrických a elektronických zařízeních", které má v kompetenci MPO, obsahuje vyšší limit.
Příloha č. 1 k nařízení vlády č. 481/2012 Sb.
Omezené látky a maximální hodnoty hmotnostní koncentrace, tolerované v homogenních materiálech
Olovo (0,1%)
|
Rtuť (0,1%)
|
Kadmium (0,01%)
|
Šestimocný chrom (0,1 %)
|
Polybromované bifenyly (PBB) (0,1 %)
|
Polybromované difenylethery (PBDE) (0,1 %)
|
MŽP to přece nemůže vyhovovat kvůli recyklačním limitům, které jsou pro využití autovraků 95% a pro využití OEEZ se pohybují v rozmezí 65 - 85%, podle skupiny EEZ. Mělo by se tedy silně ozvat.
A zdá se, že má jen dvě možnosti: a) snížit povinné limity b) povolit recyklaci plastů s vyšším obsahem dekaBDE.
A teď: "Babo raď "
Možná, raději takový "materiál" neuvádět dál do oběhu a spíše tlačit na snížení recyklačních cílů.
Pozice Euric k dekaBDE je zde
Vyšlo 26. vydání měsíčního bulletinu EuRIC
2.5.2018
Měsíčník obsahuje nejnovější klíčové informace o vývoji v oblasti regulace, institucí a politik EU, které jsou pro segment recyklace důležité
Mezi hlavní články patří:
1. Evropská recyklační konference 2018 - Berlín, 10. září 2018
-
EuRIC - Konfederace evropského recyklačního průmyslu - ve spolupráci s BDSV, VDM a BVSE - organizuje druhý ročník Evropské recyklační konference dne 10. září 2018 v Berlíně Setkání obchodníků, recyklátorů, spotřebitelů a dodavatelů strojů z celé Evropy nabízí tato konference jedinečné příležitosti pro vytváření kontaktních sítí.
-
Společnosti a organizace, které se chtějí stát klíčovými zainteresovanými subjekty v Evropě, nabídne ERC řadu různých možností sponzoringu.
-
Více informací o programu, online registraci, příležitostech k ubytování a sponzorování bude brzy k dispozici na internetových stránkách EuRIC.
2. Zákaz dovozu odpadů v Číně
-
Čína oznámila nové plánované zákazy dovozu 32 druhů pevného odpadu.
3. Příležitosti financování
-
Komise zahájila výzvu k předkládání návrhů v rámci programu LIFE v roce 2018.
4. Aktualizace nejnovějších aktivit EU např.:
-
zveřejnění technických pokynů pro klasifikaci odpadů;
-
závěrečné kroky v revizi balíčku týkajícího se odpadů v návaznosti na dohodu dosaženou Evropským parlamentem a Radou;
-
zveřejnění studie "Posouzení EU o provádění směrnice o emisních zkouškách s důrazem na nezjištěné ELV".
26. vydání měsíčníku EuRIC si můžete přečíst v angličtině (postupně budeme zveřejňovat překlady některých článků) po přihlášení v odkazu "Články" - "EuRIC" - "26. vydání měsíčníku"
Co se to tak slavilo 18. března?
22.3.2018
Přece Globální den recyklace.
O účasti zástupců SVDS na Výroční konferenci a Valné hromadě EuRIC, největší recyklační organizace v Evropě, jsem již na našich www psal. Mimo jiné jsem zmínil, že na závěr konference, pan Arnaud BRUNET, generální ředitel Úřadu pro mezinárodní recyklaci (BIR), představil Globální den recyklace.
Nejedná se o novou aktivitu, jak některá media uvádí. Myšlenku oslavit recyklaci Globálním dnem, poprvé vyslovil Randžít Baxi při jeho uvedení do funkce prezidenta BIR při Světové úmluvě o recyklaci BIR v Dubaji v roce 2015.
Uplynula doba příprav a tento rok, světová organizace recyklace BIR oznámila, že se bude konat dne 18. března 2018 první Globální den recyklace a po té 18. 3. každý další rok.
Účelem této iniciativy Úřadu pro mezinárodní recyklaci (BIR) je, poukázat na důležitost recyklace a sjednotit přístup světa k podpoře recyklace a demonstrovat její přínosy pro průmysl.
BIR nezavedl Globální den recyklace v březnu náhodou.
V roce 2018 se koná 70. výročí založení BIR (byl založen 18. března 1948), což je ideální mezník, aby byl stanoven den, který uznává životně důležitou úlohu recyklace s cílem chránit planetu a ukázat cestu, jak toho lze dosáhnout:
-
Sjednocením světového přístupu k recyklaci, od světových lídrů až po podniky, komunity a jednotlivce.
-
Povzbuzením světa, aby více přemýšlel o zdroji, kterým není radno plýtvat, a zejména oslavit sedmý zdroj naší planety.
Existuje šest primárních přírodních zdrojů: voda, vzduch, uhlí, ropa, zemní plyn, nerostné suroviny.
Sedmým zdrojem je každý zdroj, který je recyklovatelný.
Zdálo by se, že je to srozumitelné, nakonec všemi dokola omílaná „kruhová ekonomika“, která je jen oprášeným přístupem našich dědů k šetření surovinami, není o ničem jiném, než o recyklaci. Ale zdá se, že jde spíše jen o hesla, jako „surovinová politika státu“, „odpady - zdroj surovin“, limity a atd., nebo naivní soutěže, spíše pro školy, typu “Výrobek z recyklovaného materiálu“.
A tak jsem s netrpělivostí očekával 18. březen, jak na tuto iniciativu zareagují naše ministerstva, pro které je skloňování „circular economy“ denním chlebem, tedy MPO a MŽP.
Třeba něčím výjimečným a motivačním na podporu recyklačních firem, příkladů je ve světě jistě dost. A stačí málo, jen se porozhlédnout.
No, nestalo se tak.
Chtělo by se napsat, „očekávaná reakce, žádná“, ale nebyla by to pravda.
Úředníci mlčí, vrchnost zřejmě pokyn nedala a dnes je doba nejistá a navíc je zřejmé, že oblíbená hra, která provází změnu každé vládní garnitury, „škatulata hejbejte se,“ je nesmrtelný fenomén a opatrnosti nikdy nezbývá.
Ale přece jenom, když už ne media, tak aspoň zmíněná ministerstva na svých stránkách mohla třeba jen opatrně něco utrousit.
Nakonec,Globální den recyklace je i jejich dnem, ale třeba to ještě neví.
Petr Miller Předseda SVDS
SEPNO - důležitá informace
12.3.2018
Fungování systému SEPNO
Na základě našeho dotazu k fungování systému SEPNO, pro ohlašování přepravy nebezpečných odpadů od 2.5.2018, sdělujeme členům SVDS, že důležitou informaci pro použití SEPNO, naleznete po přihlášení v odkazu "Články" - "Interní" - "SEPNO od 2.5.2018"
Výroční konference EuRIC, Brusel 6.3.2018
11.3.2018
„Uzavřená smyčka, recept na skutečnou kruhovou ekonomiku“
Stručnou zprávu o Výroční konferenci EuRIC, organizovanou v „Business & Conference Centre of the Bluepoint Brussels“, naleznete po přihlášení v odkazu články "Článkyˇ- "Euric" - "Výroční konference 2018"
Z obsahu vyjímám:
Opakující se a někdy od praxe odtržené proslovy, spíše představují únavný maraton, který je třeba povinně odsedět, navíc točící se stále okolo „Kruhové ekonomiky“.
Je třeba zmínit zásluhu sekretariátu EuRIC, že se podařilo zajistit vystoupení odborníků a vrcholových odpovědných funkcionářů orgánů EU k problematice recyklace, je však také třeba dodat, že ne všechna jejich vystoupení byla přijata s porozuměním a v některých případech dokonce viditelně odmítavě.
Témata, která vyvolávala časté negativní reakce publika, jejichž příčinou bylo, že stejně jako v loňském roce, se střetla praxe s teorií, mnohdy postrádající smysl pro realitu. Dokonce se vyskytl případ, že diskuse přerostla do politické roviny.
Některá prohlášení řečníků lze zařadit mezi perly. Sice neví, jak dostat kobalt z oceli, ale že se jim to, co vymysleli, líbí, a proto se nějaká cesta musí najít. Na to pohotově reagovala účastnice z publika, která hlasitě pana ředitele orgánu EU požádala, aby už přestali otravovat, že jednou je to olovo, pak nerez a teď kobalt a že je na čase, aby si už přestali vymýšlet nesmysly.
Uznávaná expertka, paní Artemis HATZI-HULL, ředitelka pro politiku odpadového hospodářství a druhotné materiály, GŘ pro životní prostředí, Evropská komise, na kterou navázal kolega z EuRIC, sekce EFR/ESG, Thomas PAPAGEORGIOU, předseda Evropské shredderové skupiny, ředitel compliance v ANAMET Recycling, SEPAN popsali situaci kolem ELV. Kolega Bolcek využil rautu k dlouhému rozhovoru s paní ředitelkou.
Pan Arnaud BRUNET, generální ředitel BIR představil Globální den recyklace. Existuje šest primárních přírodních zdrojů: voda, vzduch, uhlí, ropa, zemní plyn, nerostné suroviny. Sedmým zdrojem je...
Překvapivý nový zájemce o členství v EuRIC, Viktor Viktorovič Kovshevny
Zamyšlení nad tím, k čemu je stálá reprezentace ČR v EU,
a mnoho dalšího naleznete ve výše zmíněné odkazu.
Zápis z valné hromady EuRIC a zasedáná EFR/ESG, bude zveřejněnen zítra.
Vyšlo 25. vydání měsíčníku EuRIC
27.2.2018
25. vydání měsíčního bulletinu EuRIC, obsahuje nejnovější klíčové informace o vývoji v oblasti regulace, institucí a politik EU, které jsou předmětem zájmu pro odvětví recyklace.
Mezi hlavní body patří:
-
Výroční konference EuRIC, která se koná v Bruselu v srdci Evropy, dne 6. března 2018
-
Výroční konference EuRIC se bude konat ve spolupráci s předními společnostmi - Suez, Metallverwertungsgesellschaft Gottenheim, Paprec Group, Grupo Otua, DSM, Anamet Recycling – a s národními recyklačními federacemi. Více než 200 účastníků (veřejné orgány, zástupci průmyslu, nevládní organizace).
-
Mediální pokrytí - EURACTIV, Recyklace International, MPE-Media, EUWID, Recyklačního magazínu, Globální recyklace.
-
Pro vydání v roce 2018 je kladen důraz na politické akce pokrývající celý hodnotový řetězec, jakož i na nejžhavější témata pro recyklátory, jako je:
-
dopad právních předpisů týkajících se chemických látek na klasifikaci odpadu,
-
budoucí vývoj spojený s ELV,
-
nové politiky Číny o dovozu odpadů,
-
nebo o strategii EU pro plasty.
-
Více informací a přílohy, naleznete po přihlášení v odkazu:
"Články" - "EuRIC" - "25. vydání měsíčníku".
18. MEZINÁRODNÍ KONGRES AUTOMOBILOVÉ RECYKLACE IARC 2018
26.2.2018
14. - 16. března 2018, Vídeň, Rakousko
Odbor odpadů MŽP vydal nová Sdělení
26.1.2018
Důležité upozornění pro ty, kterých se sdělení týká
Všechna sdělení, návody a pokyny naleznete po přihlášení v odkazu "Články" - "Legislativa" - "Sdělení odboru odpadů - ES 25.1.2018"
Strategie pro plasty
18.1.2018
Dnes jsme obdrželi z EuRIC.
Že by dopad čínského omezení probudil úředníky v EU a spustil lavinu i na národní úrovni?
Strategie má podpořit vývoj nových materiálů
Jedná se o vůbec první celoevropskou strategii týkající se plastů. Do roku 2030 mají být podle ní všechny plastové obaly v EU recyklovatelné. Používání plastů na jedno použití má být omezeno a úmyslné používání mikroplastů zakázáno.
Komise tak chce položit základ novému oběhovému hospodářství a podpořit inovace, například při vývoji nových materiálů a technologií. Při navrhování a výrobě plastů se v budoucnu mají respektovat požadavky na opětovné využití, opravy a recyklaci, měly by se také vyvíjet udržitelnější materiály.
Sdělení EuRIC si můžete přečíst zde
Přílohy sdělení
Evropská strategii - zde
Evropská strategie pro plasty v kruhové ekonomice - sdělení EK... - zde
Evropská strategie {SWD (2018) 16 v konečném znění} - zde
SVDS, jako člena EuRIC potěšila informace, že EuRIC bude na tvorbě dokumentů nové strategie spolupracovat, tedy i SVDS. Potvrzuje se zásada, že na tvorbě dokumentů, které se týkají určitého předmětu podnikání, mají spolupracovat s orgány, které legislativu tvoří, především ti, jichž se nová či upravená legislativa bude týkat, A ne, jak vidíme i na domácím poli, že do tvorby nemohou mluvit ti, kterých se to bude týkat, ale mluví ti, kteří k problematice nemají co říci a jsou jen tradičními připomínkovými místy.
<<
<
1
2
3
4
5
6
7
8
9
>
>>