Aktuality
Možná spolupráce s některými kolektivními systémy
17.12.2014
Modely možné spolupráce v zastřešení výkupen druhotných surovin pro sběr elektrozařízení
Zdá se, že SVDS je žádoucí nevěsta. O spolupráci se uchází dva kolektivní systémy.
Podrobnosti včetně modelových představ spolupráce
naleznete v modulu "Ekonomické informace" pod položkou 10
Kdo má razítko, má i rozum
12.12.2014
Kdyby tak Pán Bůh dal
Někteří naši členové, majitelé výkupen a zpracovatelé druhotných surovin, dostávají v těchto dnech takováto neuvěřitelná upozornění. Čtěte zde
Připravujeme pro členy SVDS a vlastně spíše pro širokou veřejnost podrobné doporučení, připravené naší právní kanceláří, jak postupovat. Není důvod kazit si svátky klidu a míru.
Leták k vyvěšení na našich provozovnách je hotov a dnes, 15. 12. 2014 byl dán k připomínkovému řízení všem členům SVDS a k posouzení expertům z oblasti práva.
Finální znění obdrží členové SVDS nejpozději v pátek, 19. 12. 2014, v dopoledních hodinách.
Žádáme členy SVDS, aby po obdržení letáky v nepromokavém obalu umístili na viditelná místa ve svých provozovnách a to, tak, aby informovaly i vně každé provozovny.
Spustili jsme petiční akci a žádáme členy SVDS a další, kterým není vývoj v segmentu lhostejný, abyste naší „Peticí“, kterou si můžete stáhnout z našich www stránek včetně doprovodných dokumentů, oslovili co největší okruh občanů, protože není ohroženo jen podnikání v tomto segmentu, ale hrubým a neomaleným administrativním pokusem jsou hrubě zneuctěna práva všech občanů České republiky.
Leták je členěn do 5 odstavců a je koncipován na jeden list formátu A4. S letákem bude distribuován rozsáhlejší manuál pro majitele výkupen, mluvčí výkupen a další občany, kterým by podobnými OZV obcí byla nebo mohla být omezena jejich práva s podrobným návodem, jak se ve vyjmenovaných případech chovat a postupovat ve smyslu hájení svých práv.
KOVOVÝ ODPAD MŮŽU PRODAT VE VÝKUPNĚ A OBECNĚ ZÁVAZNÁ VYHLÁŠKA OBCE MI TO NEMŮŽE ZAKÁZAT
KOVOVÝ ODPAD SE MŮŽE NADÁLE VYKUPOVAT
JE POVINNOSTÍ KONTROLNÍCH ORGÁNŮ, ABY VYVRÁTILY NAŠE ARGUMENTY
CO DĚLAT, KDYŽ KONTROLNÍ ORGÁN (např. obecní policie) PŘES VŠECHNY ARGUMENTY ZAHÁJÍ ŘÍZENÍ O PŘESTUPKU
JAK JE TO S BEZHOTOVOSTNÍMI PLATBAMI ZA VYKOUPENÝ KOVOVÝ ODPAD OD 1. 1. 2015
Petr Miller
předseda SVDS
10. shromáždění SVDS
7.12.2014
Jubilejní shromáždění očima P. Millera
10. shromáždění SVDS
Jak ty roky letí. Začínali jsme na hausbotu v roce 2008 prakticky „z ničeho“. Bylo nás všehovšudy snad jen pět, kteří jsme začali organizovat a hlavně přesvědčovat, že je nejvyšší čas se proti útokům na náš segment podnikání postavit. Píše se rok 2014 a z původního „z ničeho“ je za 6 let nejvýznamnější hráč v segmentu výkupu a zpracování druhotných surovin Sdružení výkupců a zpracovatelů druhotných surovin, sdružující 70 právnických, podnikajících fyzických a fyzických osob z celé republiky. Je-li něco jubilejní, pak je třeba přijít s něčím novým. A tak poprvé se výbor pokusil realizovat něco, s čím zatím nebyly zkušenosti. Rozdělili jsme shromáždění na dvě části. Dopolední část byla věnována vystoupení hostů k druhotným surovinám a odpadové legislativě. Odpolední část se zabývala vnitřními záležitostmi. Bylo třeba zvážit, jestli počet a složení výboru odpovídá dynamickému nabírání nových členů a také šlo o potvrzení mandátu stávajícího výboru a o změnu stanov.
Příprava nebyla jednoduchá, protože vše bylo děláno „na koleně“. O to více nás zaskočil přístup ministerstva životního prostředí a to konkrétních zaměstnanců. Náměstkyně Peštová na žádost SVDS o schůzku, na které by zástupce představil program 10. shromáždění SVDS odpověděla kladně a navrhla termín setkání na pátek, 21. listopadu.
Dne 18. 11. 2014 bylo už vše jinak, viz korespondenci zde.
Nelze to vzít jinak, než jako drobnou jizlivost a tak přemýšlím, co by stalo, kdybychom přeložili naše shromáždění na 27. 11. kdy zřejmě už na MŽP by zavládla pohoda a dokonce zaměstnanci MŽP už by zase mohli držet svačinu a přestávku na oběd a dokonce někdo by mohl poctít svou přítomností naše shromáždění. Ale přesto, „sum ergo dubito“, nemohu si odpustit poznamenat, protože mám zkušenost z řízení federálního ministerstva, tedy v poněkud větším státě, než představuje Česko a šmudlá stávající MŽP, že si neumím představit, že může takováto situace na ministerstvu nastat. Nutno dodat, že po zkušenostech s MŽP nás to nijak nezaskočilo a v krátké době jsme operativně program přizpůsobili. MPO svůj slib drželo a už tady je vidět ten obrovský rozdíl v chápání toho, co znamená důvěra ve spolupráci s partnery, navíc ne s ledajakými. Ale nechme to být, jak říkávala moje babička, „Hochu, ono se to každému jednou vrátí“.
Všichni účastníci pochopili, o co jde, a přizpůsobili své programy nové situaci. Za to jim patří náš dík.
A tak jubilejní 10. shromáždění, po úvodním slově předsedy Jiřího Hejlka, mohlo v příjemném prostředí hotelu Čertousy začít.
Jako první vystoupila Ing. Pavlína Kulhánková, ředitelka odboru životního prostředí Ministerstva průmyslu a obchodu ČR s tématem, Politika druhotných surovin a její prosazování v praxi. Presentace vystoupení je zde.
Dále vystoupila Ing. Veronika Knoblochová, ředitelka firem CZEHPHO a RESOLAR. Pro většinu účastníků neznámá, ale stačilo několik minut a bylo zřejmé, že presentaci s názvem Kolektivní systémy – neziskovky se ziskem, je třeba velmi pozorně sledovat. Presentace je zde.
Stávající nejistá situace v našem segmentu podnikání nutí připravit se na všechny možné eventuality, mezi které patří i situace kdy někteří budou podávat žaloby na stát pro zmařené investice apod. Jednatel znaleckého ústavu v oboru ekonomika BOHEMIA EXPERTS, s.r.o., RNDr. Josef Knápek připravil presentaci „Oceňování podniků. Kdy, proč a jak“. Presentace, kterou přednesl Bc. Oukropec je zde.
Po tomto vystoupení náledovala přestávka. Zvukové záznamy od zahájení shromáždění do přestávky naleznete zde. (Začátek nastavte na 9.45 posuvníkem)
Po přestávce následoval Pohled právníka na odpadovou legislativu, presentovaný JUDr. Zbyňkem Zachou. Text vystoupení je zde.
Zatím co „naši přátelé“ se snaží všemi možnými i nemožnými způsoby zdiskreditovat naše podnikání, SVDS se snaží, aby zaměstnanci, pracující v segmentu výkupu a zpracování druhotných surovin, měli kvalifikaci odpovídající Nařízení č. 333. SVDS ve spolupráci se Střední školou služeb a řemesel zanedlouho rozjede pilotní projekt.
Představení školy a spolupráce s SVDS odprezentovali v zastoupení za ředitelku školy Bc. Dundr, kterého doplnil vedoucí projektu za SVDS, Ing. Emil Polívka zde. Presentace Střední školy služeb a řemesel Stochov je zde (Bc. Dundr).
Zvukový záznam vystoupení do polední přestávky naleznete zde
Odpolední program byl od 13 hod. do16 hod věnován vnitřní problematice SVDS.
Byla přijata řada důležitých rozhodnutí. Předevší rozhodnutí o změně stanov, dovolba 7 člena výboru za odstoupivšího PhDr. Jiřího Hejlka (Pavel Ambrož - Barko), zrušení funkce výkonného tajemníka a zvolení členy výboru novým předsedou SVDS Petra Millera.
Významným a průlomovým rozhodnutím 10. shromáždění SVDS, bylo jednomyslné schválení vyjádřit své nesouhlasné stanovisko k záměrům MŽP a k politováníhodným vyjádřením premiera Sobotky a dalších, kterými je dehonestován náš segment podnikání. Bylo rozhodnuto nadále nestrvávat v rezistentní opozici, ale všemi právními prostředky se podobným útokům bránit.
Po ukončení části shromáždění věnované vnitřním záležitostem, pokračoval přerušený ranní blok vystoupením Ing. Havelky, výkonného ředitele ČAOH. K dispozici je pouze zvukový záznam, referát byl bez presenrtace.
Dále následovalo vystoupení Ing. Šulce, výkonného ředitele SPDS ČR. Presentace je zde.
Vystoupení JUDr. Minaříka bylo jak po stránce obsahové tak projevem všemi účastníky pozorně sledované. Zvukový záznam k oběma presentacím, které naleznete zde (OZV obcí) a zde (bezhotovostní platba) je na konci odpoledního záznamu.
Zvukový záznam z celého odpoledního jednání naleznete zde
Stránka se dále upravuje
Petice
2.12.2014
Účastníci jubilejního 10. shromáždění jednomyslně rozhodli
Peticí oslovit vrcholné orgány a touto formou veřejné žádosti se kategoricky ohradit proti kampani, diskreditující podnikání v segmentu hospodaření s cennými komoditami pro náš průmysl - druhotnými surovinami.
Od 3. 12. 2014 budou ve všech výkupnách a provozovnách petiční archy, na které se budou moci občané podepsat a vyjádřit tak souhlas s textem Petice. Věříme, že naše Petice osloví širokou veřejnost, protože je snaha některých samosprávných orgánů hrubě porušit základní práva a svobody při nakládání s vlastním majetkem.
Text Petice čtěte zde
Příloha Petice zde
Podpisový arch Petice zde
Počet podpisů od 4. 12. 2014
Program 10. shromáždění SVDS
19.11.2014
Jubilejní shromáždění ve dvou částech
Pozor změna
Dopolední část - Surovinová strategie, Kolektivní systémy, jak postupovat v případě v případě zmařených investic,vzdělávání pro recykalci, pohled na odpadovou legisltivu očima právníka.
Odpolední část - Vnitřní záležitosti SVDS,
Pokračování dopoledního bloku, Kam směřuje odpadová legislativa - pohled SPDS ČR a ČAOH. Může vlastnictví změnit, když něco označíme odpadem a co mohou a co nemohou OZV změnit..
Program jubilejního 10. shromáždění SVDS
čtěte zde
Představujeme přednášející:
JUDr. Aleš Minařík JUDr. Zbyněk Zacha RNDr. Josef Knápek
Ing. Pavlína Kulhánková Ing. Petr Havelka Ing. Veronika Knoblochová
Ing. Petr Šulc Ing. Jaroslava Pichová
Pozvánka na 10. shromáždění SVDS
18.11.2014
10. jubilejní shromáždění bude ve dvou částech
Pozvánka je zde
Dopolední část bude věnovaná dění kolem odpadových zákonů, legislativě, atd. Vystoupí odborníci z ministerstev, právníci, zastupci spřátelených organizací a další odborníci na problematiku související s připravovanou odpadovou legislativou.
Odpolední část bude věnovaná SVDS, změně stanov, volbě nového výboru, který zvolí ze svého středu nového předsedu SVDS
Prezident opět perlil
12.11.2014
Tentokrát coby zkušený odborník na druhotné suroviny
Čtěte zde
Zásadou ostříleného politika je říkat věci, o kterých ví, že je protějšek chce slyšet.
A tak hlavním důvodem, aspoń se to tak jeví podle medií, šlo hlavně o to jedno plácnutí na hromadu argumentů, které jen zastírají pravý důvod, ale jak všichni víme, o penězích se nemluví, protože ty jsou přece až na prvním místě. Již jsme měli jednoho odborníka "na fšechno", zdá se, že máme dalšího. Kdysi jsem kandidoval jak v Severočeském pak později také v Severomoravském kraji a troufám si říci, že o tom něco vím, ale že by neschopnost státní správy v oblasti správy svého majetku a v ochraně soukromého vlastnictví byla stěžejním problémem těchto regionů, pak to lze přijmout pouze s vážnou tváří a bylo by na mistě se spíše zeptat toho dobře vypadajícího pána s řetězem, jestli rozumí tomu, co se u nich v kraji skutečně děje a proč páni konšelé vymýšlí opatření, která problematiku krádeží vyřešit nemohou.
Chce to lepší přípravu a pozornost věnovat skutečným problémům, pane prezidente, protože takto to vyznívá jakoby na objednávku.
Petr Miller výkonný tajemník SVDS
Dotaz pro náměstkyni Peštovou
21.10.2014
V originále "opatrný dotaz"
Text je neúplně převzatý z mailové korespondence a vložený do Wordu.
Čtěte zde
Něco z Pečeného sněhuláka
21.10.2014
Co se všechno může ve výkupně stát aneb co všechno se dá za peníze nás všech pořídit v ČT
Ještě že nás neopouští humor. Tak příjemnou zábavu.
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10711289962-peceny-snehulak/413237100221008/obsah/357989-ve-sbernych-surovinach
Tak, zábava skončila a teď trochu jinak. Svým příspěvkem šot ČT výstižně okomentoval náš člen takto:
Scénka z výkupny kovů kterou obsahuje tento pořad je vtipná a opravdu dobře zahraná. Kdyby šlo pouze o humor s nadsázkou, tak povedená. Bohužel, za ty roky osočování a na naše podnikání házení všemožné špíny, opřené o lži, dohady a šíření poplašných zpráv jsme se naučili, že za každou takovou perlou, byť k zasmání, je nutné hledat co za tím zase vězí. A ejhle, opět je to "náhodná shoda okolností", že se to objevilo v televizi současně s podáním petice SMO ČR, jejíž opakující a zavádějící falešný obsah už lze považovat za evergreen. Nebudeme předjímat na kolik ta veselá scénka nás všechny přišla, ale rozhodně chceme se ohradit proti výroku pana premiéra Sobotky, který je za hranou únosnosti.
Pane premiére, většina z našich firem je zapojena svou činností do průmyslového řetězce nakládání s druhotnými surovinami a jejich recyklace, zaměstnávají tisíce lidi, odvádějí státu daně. V našich provozech pracují kvalifikovaní lidé, mnozí s vysokoškolským vzděláním a majiteli jsou i lidé s poslaneckým mandátem. Je nemorální aby kdokoliv, natož premiér, označoval naši činnost za quazipodnikání. Očekáváme, pane premiére, že svá slova zvážíte.
Pane premiére, jak by se Vám líbilo, kdybychom mluvili o quazivládách, quazipremiérech, quaziposlancích, quazisenátorech, quazistarostech, quazipolitice, quazizákonech, quazivyhláškách a quaziinformacích v quazimédiích. To by nebylo moc kulturní, není-liž pravda, pane premiere?
Vaše vyjádření, pane premiére, k nám však vyslalo ještě jeden signál. Dlouho připravovaná změna, dnes již archivního zákona č. 185/2001 Sb., i když zatím není jasná její konečná podoba v jednom nebo ve dvou zákonech, se rodí za mimořádného zájmu mnoha různě motivovaných subjektů. Už věcný záměr signalizuje problémy s uspokojením všech očekávání. Váš nešťastný výrok, pane premiére, k hledání optimálního řešení nepřispěl. Spíše naopak.
Causa "kovy" opět nabírá na obrátek
21.10.2014
Kdosi mně dnes poslal text jakéhosi "Anstona"
Nedá mi to, abych se o něj nepodělil s dalšími, kdo mají čas a trpělivost číst.
Kauza zákazu výkupů kovů
Kde končí a začíná velká politika? Do háje s velkou politikou, jde o život lidí. Například o to, že je tu problém s výkupem kovů. Zdánlivě malicherná věc, ale malichernost končí, pokud někdo ukradne kabely od zabezpečovacího zařízení na trati a jde pak o hubu.
To jsou problémy a to jsou kauzy, o které má jít ve volbách a občané se mají vyjadřovat. Svaz měst a obcí je pro to, aby obce bezplatně odebíraly kovové předměty od občanů a aby sběrny tedy nevykupovaly kovy od jednotlivců. Jsou na to i jiné názory. Přímo učebnicový příklad, jak by se mělo jednat o tématech obecného zájmu.
Problém je tak široký, že ho asi žádný jednotlivec nedokáže pojmout v celistvosti. Senát navrhuje aby sběrny kovy vykupovaly jen od živnostníků a firem a platby byly bezhotovostní. Tedy: ne že ukradneš kanalizační mříž, prodáš ji, koupíš si krabčák a ožereš se. Svaz obcí proti senátnímu řešení není. Má i další návrhy na řešení problémů. No a vida, je tu subjekt obecné diskuse. Chtělo by se říci, že je to příspěvek k demokracii v praxi.
Aston
Z článku je zřejmé, že psavec Anston má o problému jakési povědomí, možná podložené včerejší informací v mediích o petici SMO ČR, kterou předal její předseda a končící primátor města Kladna Jiránek vládě, potažmo premierovi Sobotkovi.
"Bylo by to báječný, kdyby todle bylo možný", jak by řekl Jan Werich, jenomže zatím je otázkou, o co vlastně vůbec jde? Pokud někdo hádá, že na prvním místě jsou peníze, pak má "bingo"., a to se pak každá diskuse stává obtížnou.
Řešení by se nepochybně, kdyby se opravdu chtělo, určitě našlo.To by se ale nesmělo SMO stylizovat do role arogantního "moci pána", setrvávat na svých dogmatech, šířit poplašné zprávy a bludy a konečně se začít opírat o opravdovou analýzu celého problému. Proč to dosud neudělali je záhadou, protože proto dokonce zřídili IURMO (čti Institut pro udržitelný rozvoj měst a obcí) kde v popisu činnosti mimo jiné nalezneme, že:
Institut v souladu se svým účelem poskytuje zejména tyto obecně prospěšné služby:
-
zpracování odborných analýz, posudků, studií a jiných materiálů z oblasti veřejné správy,
Zatím se tak neděje a tak jediné, co se s opakující pravidelností šíři ze SMO do "světa" jsou matoucí informace o počtu "černých výkupen, které vykupují i v noci a kterých je 1 600, které jsou sice spočítáné, ale zřejmě je nikdo neviděl, protože jinak by už byly dávno zavřené a jejich provozovatelé potrestáni. A tak, kromě s velkou pompou a nákladem vydáného a v mediích presentovaného Katalogu, který je jen cárem popsaného papíru, protože pro nikoho není závazný, se jen mluví a jinak nic. Nezbývá, než si myslet, že je to opět jedna z účelových dezinformací s cílem zastřít skutečný zájem.
Pak je ovšem těžké považovat SMO za subjekt vhodný k diskusi a jeho návrhy příspěvkem k demokracii v praxi.
Petr Miller výkonný tajemník SVDS
Předseda SMO ČR navštívil vládu
20.10.2014
Dan Jiránek dnes předal vládě petici, která žádá zpřísnění výkupu
Podle Jiránka obcím nevyhovuje řešení, kterým chce omezit výkup kovů.
Je to stále stejná nota, jen v jiném aranžmá. Nově obcím vadí povinné kontejnery na kov na jejich území, do kterých občané mohou ukládat kovový odpad, když současně se jim nabízí výhodnější řešení a to, že mohou svůj majetek prodat. Že využití kontejnerů bude mizivé, o tom nelze pochybovat a proto obce požadují zpřísnění výkupu, jinými slovy úplný zákaz výkupu kovů od fyzických osob což nelze nazvat jinak než znárodněním soukromého vlastnictví občanů ve prospěch obcí, protože jinou možnost občan mít nebude.
Po setkání s vedením Svazu měst a obcí premiér Bohuslav Sobotka potvrdil, že se zástupcem SMO ČR o úpravách předpisů, které se týkají výkupu kovů jednal.
Ministr Brabec zmínil že od nového roku by měla platit vyhláška, která bude umožňovat výkup vyjmenovaných kovů pouze formou bezhotovostních plateb, což je, podle jeho názoru opatření, od kterého lze očekávat omezení kriminality v této oblasti,
Ovšem ministr ve Sněmovně také řekl toto: "Nikde v Evropě není zakázán výkup za hotové. Jdeme s minometem na kočku.“ Proto zřejmě uvedl, že se to bude týkat je některých kovů, tedy těch vyjmenovaných.
Bohužel, i zde zaněla z úst premiera obava, "jestli neselhává regulace a nepodporujeme kvazipodnikatelské aktivity, které se pohybují na hranici mezi legálním podnikáním a zločinem nebo organizovaným zločinem", To samozřejmě umožní některým dalším, kteří mají omezení, přesněji úplný zákaz výkupu za životní krédo, smysl těchto slov dále rozvíjet.
Je zajímavé, jak tuto obavu interpretují různá media.
Zatím co iDnes uvedlo
"Předseda vlády přitakal, že Česká republika je „velmocí“ z hlediska počtu heren, zastaváren a výkupen sběrných kovů".
Novinky.cz dramatickým nadpisem interpretovali jeho slova takto:
"Česko je velmocí výkupen sběrných kovů, tvrdí Sobotka, a chce zesílit regulaci"
SMO ve vádě nebo u premiera není akcí první a jistě nebude poslední. Opakuje se s železnou pravidelností (viz Zástupci SMO u Nečase a pod.).
Pokud SMO předala petici, nevidím důvod, proč také SVDS by nemohlo zorganizovat petici a pak ji předat premierovi. Petici, pod kterou by se podepsali občané, kteří si nepřejí znárodnění svého majetku a nepřejí si, aby jim úředníci diktovali jak mají se svým majetkem, kterého se chtějí zbavit a který neohrožuje životní prostředí, nakládat,
Že by to byla legitimní akce, tak o tom nelze pochybovat.
Zápis z 49. jednání výboru SVDS
16.10.2014
Tentokrát z rozšířeného (16 účastníků)jednání SVDS, které se konalo v Praze za účasti zástupců z celé ČR.
Protože se jedná o významnýn dokument, Zápis je přístupný pouze pro členy SVDS v neveřejné částí stránek www.svds.cz v modulu na který jsou členové SVDS upozornění mailem.
ELEKTROODPADY - causa na pokračování
8.10.2014
Nekonečný příběh narůstá do obludných rozměrů a stále to mnohým odpovědným nedochází
Začalo to v roce 2005 opravdu nevině? Stát jako Ježížek - nadělil soukromým firmám monopol.
A protože se blíží Ježíškovo období, zdá se, že další dárky na sebe nenechají dlouho čekat. A kdo že se tak snaží? Ministerstvo životního prostředí jen mluví a mluví a hlavně mlží. Ale naděje svitla, vládu na MŽP převzali ti, kteří to "Prostě zařídí"!
Tak doufejme
Čtěte zdehttp://www.nfpk.cz/cz/kauza-elektroodpady
49. Jednání rozšířeného výboru SVDS
7.10.2014
Dnes, 7. 10. 2014 se uskutečnilo důležité jednání rozšířeného výboru SVDS
Rozšířený výbor přijal rozhodnutí o nové stregii SVDS a rozhodl, že 10. shromáždění SVDS svolává na den 25.listopadu od 10.00 hod do 17.00 hod do Prahy. Bližší informace naleznete v zápisu z dnešního jednání, který bude umístěn v neveřejné části v modulu "Z jednání výboru" koncem týdne.
Petr Miller výkonný tajemník SVDS
Kam kráčíš, Odpadové fórum?
29.9.2014
Na stránkách odborného periodika neuvěřitelný dopis "čtenáře"
Dopis čtenáře, nebo něco co bylo sepsáno "na objednávku"? Běžné metody PR. Nicméně, když takovým blábolům dá prostor odborné periodikum, byť s křížkem po fůnuse, dokonce ve výrazné grafické úpravě, je třeba si položit nejen otázku "Proč", ale také "Cui bono"?
Co "Odpadové fórum" (dále jen OF) sdělilo svým čtenářům?
Čtěte zde
K článku se vyjádřili dva členové redakční rady OF.
Čtěte zde a zde
Doposud jsme na podobné literární a verbální výplody reagovali s tolerancí, ale i naše zdvořilost a slušnost má své meze. Poprve to pocítil primátor Kladna a předseda SMO ČR, Dan Jiránek v duelu na Radiožurnálu s Petrem Millerem. A budeme takto reagovat už na každý nepodložený atak, na každou urážku.
SVDS odpovědělo redakci OF takto: Čtěte zde
Zdálo by se, že vše je jednoduché, redakce zveřejní odpověď a ten, kdo za tím stojí, si ji přečte a život jde dál. Ouha, není tomu tak.
Redakce ústy pana Mohrmanna (nyní šéfredaktor, jak vtipně poznamenala jejich kolegyně, "Kluci si vyměnili místa") sdělila, že odpověď zveřejní jen pokud jí to nařídí soud. No vida.
Čtěte zde
Co říci na závěr? Bereme na vědomí a již jsme zadali naší právní kanceláři.
Myslím, že už toho bylo řečeno dost, takže čtenáří, přemýšlej.
Návrh novelizace
25.9.2014
MŽP navrhuje novelizovat vyhlášku 383/2001 Sb.
Jak někteří, nepochybně "zlí jazykové" uvádí, je to "kuchhandl" za odhlasování verze Sněmovny, tisk č. 153/5. To sice nevíme, ale nepochybně by bylo čistší celý tisk č. 153/5 smést ze stolu a začít znovu.
Přesto, že se návrh novelizace výše zmíněné vyhlášky významně dotýká podnikání našich členů, zřejmě s ohledem na to, že jsme stále stavěni do role lumpů a spolupachatelů krádeží, MŽP nás chtělo ohleduplně ušetřit a tak nás o stanovisko nejen nepožádalo, ale ani se nám o svém záměru nezmínilo.
To je jistě ohleduplné, nicméně ač nevyzváni, považovali jsme za nutné se k návrhu vyjádřit.
Průvodní dopis a Stanovisko jsme v termínu odeslali podle doporučení pana ministra.
Průvodní dopis čtěte zde
Stanovisko čtěte zde
Dva dny poté
25.9.2014
K hodnocení se má přistupovat s uřčitý odstupem, kdy emoce vychladnou, pocit prohry nebo vítězství dostanou jasnější kontury a začne převládat racionální uvažování.
Pro ty, kdo jste nesledovali přenos ze Sněmovny dne 23.9.2014, po 19 hodině z projednávání tisku 153/5, přikládám stenozáznam vystoupení poslanců
3. Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 185/2001 Sb., o odpadech a o změně některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů /sněmovní tisk 153/4/- vrácený Senátem
Senátor Petr Vícha
Senátor Jaroslav Zeman
Poslanec Tomio Okamura
Poslanec Zbyněk Stanjura
Poslanec Bronislav Schwarz
Poslanec Michal Kučera
Poslanec Jan Birke
Poslanec Jaroslav Holík
Poslanec Ivan Pilný
Poslanec Zbyněk Stanjura
Poslanec Jan Birke
Předseda PSP Jan Hamáček
Poslanec Miroslav Opálka
Ministr kultury ČR Daniel Herman
Poslanec Petr Bendl
Poslanec František Laudát
Ministr životního prostředí ČR Richard Brabec
Poslanec Ladislav Šincl
Poslanec Daniel Korte
Poslanec Jan Zahradník
Poslankyně Marie Pěnčíková
Poslanec Michal Kučera
Poslanec Josef Hájek
Poslanec Martin Kolovratník
Poslanec Miroslav Kalousek
Poslanec Jiří Zlatuška
Poslanec Ivan Gabal
Poslanec Miroslav Kalousek
Senátor Petr Vícha
Poslanec Miroslav Kalousek
Místopředseda PSP Vojtěch Filip
Některá vystoupení jsou poznamenaná neobjektivním viděním problematiky, která se už po léta překládá tu v tom, tu v onom zájmu, zdá se však, že začíná převládat racionální vidění a tady bych upozornil zejména na vystoupení poslance Daniela Korteho - slušné, věcné, kompetentní.
Nepochybně je důležité také vědět jak kdo hlasoval
Hlasování č. 116 - jmenovité hlasování o návrhu Senátu - naleznete zde
návrh nebyl přijat
Hlasování č. 117 - jmenovité hlasování o návrhu Sněmovny naleznete zde
návrh byl přijat
Výsledek ukazuje, že některé politické subjekty se snažily zákon shodit, nakonec proč, to se lze dočíst z jednotlivých vystoupení.
Pro SVDS se mně jeví i tato varianta příznivě, protože neobsahuje žádnou restrikci a dává možnost k dalšímu jednání. samozřejmě, že lze očekávat, že naši "přátelé" se jen tak lehce nevzdají a uždnes lze na internetových mediích nálezt kritické články, které samozřejmě budou esdkalovat. Viz zde (poslanec-starosta Birke ČSSD) a nebo zde. Na tento článek jsem reagoval v diskusi.
Lze říci, že mediálně je causa "Odpady" mimo střed zájmu, který je spíše na straně "Lesních školek".
Nicméně objevují se další články, třeba tento z Práva, který je zatím jen ve fázi nápadu:
Výkupy kovů od ledna jen bezhotovostně
Ministerstvo životního prostředí přišlo s nápadem, jak rychle a lépe zatnout tipec drobným i větším zlodějíčkům, kteří si udělali výnosnou živnost z prodeje i výkupu kradených kovů.
Naďa Adamičková, Marie Königová
K tomuto záměru podá SVDS dnes MŽP stanovisko, které v "Aktualitách" zveřejníme.
Nekonečný příběh na pokračování
24.9.2014
Z webu MŽP
Dnes, 24.9.2014, bylo zveřejněno stanovisko k projednanému a zamítnutému pozměňovacího návrhu Senátu na novelizaci odpadového zákona
Čtěte zde
Z textu vyjímáme
Poslanci včera mimo jiné přijali změnu zákona předloženou senátory, která výrazně zvýší kompetence krajských úřadů v daleko vyšší míře kontrolovat fungování sběren a tvrdě postihovat jakékoliv porušení zákona. Krajské úřady budou mít možnost okamžitě odebrat licenci sběrnám, u kterých zjistí jakékoliv protizákonné jednání. Zároveň je třeba posílit kompetence dalších kontrolních orgánů, jako je např. Česká inspekce životního prostředí v resortu MŽP. Jsem připraven posílit fungování ČIŽP personálně i finančně s cílem zvýšit intenzitu kontroly sběren po celé České republice,“ říká ministr životního prostředí Richard Brabec.
A já jsem si myslel, že nemáme licencované podnikání, viz §14
(1) Zařízení k využívání, odstraňování, sběru nebo výkupu odpadů lze provozovat pouze na základě rozhodnutí krajského úřadu, kterým je udělen souhlas k provozování tohoto zařízení a s jeho provozním řádem (dále jen "souhlas k provozování zařízení" ).
Stanovisko však obsahuje důležitější informaci:
Ministerstvo životního prostředí proto připravilo novelu vyhlášky o podrobnostech nakládání s odpady, která nejpozději od 1. 1. 2015 zakáže výkup kovů od fyzických osob takzvaně za hotové. Vyhláška je do pátku v meziresortním připomínkovém řízení a po zapracování připomínek ji čeká projednání v Legislativní radě vlády.
Připravovaný text vyhlášky jsme zveřejnili v "Aktualitách" již 7. 9. 2014.
Ministerstvo se samozřejmě nemusí o všem s SVDS radit, ale když už jsou ty Pracovní skupiny, tak přece jenom si můžeme oprávněně myslet, že bychom o tom měli také vědět informací z MŽP a ne se to dovídat z jiných zdrojů, "obeznámených se situací"..............
I když nás o to nikdo nežádá, své stanovisko k návrhu sdělíme včas.
Zvítězil rozum
23.9.2014
Ovšem trochu se mu muselo pomoci
Dnes se toho nahromadilo více. V 21,45 hod SVDS obhajovalo svůj postoj v diskusi s primátorem Kladna, Danem Jiránkem, předsedou SMO ČR a k tomu poznámku: "Zdá se, že tyto diskuse už postrádají smysl, protože SM ČR není zřejmě připraveno přijmout diskusi o racionálním řešení a je to jako s tím "kafemlejnkem". Měli bychom zvážit, jestli se takových debat máme účastnit".
Do rozhlasu jsem odjížděl ve chvíli, kdy senátor Vícha, svou obehranou písničkou, připravoval opatrně půdu pro své pozměňovací návrhy. V Radiožurnálu se muselo opustit od původní myšlenky, komentáře k výsledku projednání tisku č. 153/5, protože projednávání stále probíhalo, ale i když jsem se vrátil až ve 22,40, ještě jsem stačil zaznamenat hlasování k návrhu novely zákona o odpadech. Jak jsem psal ráno v mailu, poslanci, kromě rozpravy, měli pouze 3 možnosti, tím, že zamítli senátní návrh a přiklonili se 101 většinou ke svému původnímu návrhu, který poslali do Senátu, zákon o odpadech byl upraven jejich hlasováním takto:
Čtěte zde
Část, která je nová a týká se podnikání v segmentu výkupu a zpracování druhotných surovin, je vyznačena silně červeně a upravuje naše podnikání způsobem, po kterém již dlouho voláme. Je samozřejmé, že teď bude našim úkolem, aby každé porušení povinností ve výkupu od fyzických osob nebylo důvodem k odebrání možnosti ve výkupu a zpracování druhotných surovin podnikat.
Očekáváme, že upřesnění bude provedeno prováděcí vyhláškou.
Konečně na to přišli
23.9.2014
Konec kutilství poslanců
Sice to trvalo, ale je to tady.
http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Koalice-prastila-do-stolu-Konec-poslaneckeho-kutilstvi-zakony-se-budou-psat-ve-vlade-336160
Je zřejmé, že vládě konečně došlo, že iniciativy poslanců mají své meze a jestliže poslanec vládní koalice podává návrhy, které přidělávají koaliční vládě vrásky, tak to asi není to pravé.
Já si nedovedu představit, že když jsme připravovali zákon, že nám ho v předstihu poslanci naservírovali podle jejich přesvědčení a hlavně znalostí. To se mi, bohudík, nikdy nestalo.
A co je rozhodující je to, že Sněmovna je ve skutečnosti anonymní těleso a to i přesto, že můžeme dohledat jak kdo v závěru legislativní pouti hlasoval, ale odpovědnost nakonec vždy ponese vláda jako celek a tam už je lhostejné, jak kdo ve vládě hlasoval a o Senátu nebo Sněmovně ani nemluvě.
Shrnuto: kecat ano, ale pokud se mají řešit pozměńovacími návrhy lokální zájmy, navíc na hraně zákona a bez podrobných analýz, pak je „odcamcaď až pocamcaď“ zcela na místě.
Takže přeji klidný zbytek dne a pevné nervy, dnes večer to dopadne dobře.
Petr Miller
<<
<
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
>
>>